Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Ametyst - właściwości
Kamienie szlachetne nie tylko stanowią ozdobę biżuterii ze złota lub srebra, ale przypisuje się im wiele różnych właściwości, łącznie z leczniczymi. Wśród wielu pięknych kamieni wyróżnia się ametyst.

Ametyst znany już w starożytności

To minerał będący odmianą kwarcu mlecznego, najczęściej ma barwę fioletową, ale może też być w różnych odcieniach purpury lub wrzosu. Swoją barwę zawdzięcza promieniowaniu radioaktywnemu (nieszkodliwemu dla ludzi) oraz zawartości żelaza. Najczęściej występuje w kształcie słupkowym lub jeszcze częściej w kształcie szczotek krystalicznych. Czyste kryształy powyżej 10 cm należą do rzadkości.

Od czasów starożytnych ametyst znaczenie ma bardzo różne. Grecy pili wino z czar wykonanych z ametystu wierząc, że ochroni ich to od upicia się. Sama nazwa kamienia w języku greckim oznacza „nie upijający się”.

Według mitologii rzymskiej Bachus, patron dobrych trunków nie stroniący od pijaństwa, zakochał się w pięknej nimfie Amethis. Ta jednak zrażona jego pijaństwem poprosiła Dianę o pomoc i została zamieniona w piękny kamień. Zakochany Bachus nadał mu moc chroniącą przed upijaniem się. Do dziś ametyst pomaga zwalczać uzależnienie od alkoholu.

Hebrajczycy zaś byli przekonani, że przynosi szczęśliwe sny. Już w średniowieczu uważany był za symbol godności biskupiej, dlatego zdobił kielichy i szaty liturgiczne najwyższych dostojników kościelnych. Złote sygnety biskupie także zawierały kamień ametystu. Znalazł się także w słynnym Pierścieniu Rybaka Jana Pawła II.

Ametyst właściwości

Ametyst jednak używany jest głównie w jubilerstwie jako ozdoba biżuterii, głównie pierścionków, kolczyków, bransoletek oraz naszyjników. Umieszczany był w biżuterii królowej angielskiej i carycy rosyjskiej. Jeśli chodzi o ametyst cena zależy od kraju pochodzenia kamienia, jego wagi oraz stopnia oszlifowania i stopnia wybarwienia. Niewielkie surowe ametysty moża kupić już za kilka złotych, ale za większe, oszlifowane trzeba zapłacić ok. 1000 zł.

Ametystowi przypisywane są różne właściwości, przede wszystkim uważany jest za kamień szczęścia i równowagi duchowej. Zapewnia spokój i harmonię. Szczególnie polecany jest osobom podatnym na stres, pozwala go łagodzić i przezwyciężyć.

Ametyst wzmacnia koncentrację, dlatego dobrze jest go umieścić na biurku ucznia lub osoby pracującej umysłowo. Podobno uczniowie w towarzystwie ametystu chętniej się uczą i osiągają lesze wyniki w nauce. Ametyst działa także na bezsenność, więc osoby mające kłopoty z zaśnięciem powinny umieścić go pod poduszką, równocześnie zapewni spokojny sen pozbawiony nocnych koszmarów.


Nie można jednak trzymać go w sypialni zbyt długo, ponieważ pozbawia energii, co może niekorzystnie wpłynąć na pożycie seksualne partnerów.

Ametystowi przypisuje się także konkretne właściwości lecznicze. Pomaga zwalczać bóle migrenowe, pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i krwionośny (oczyszcza naczynia i zapobiega powstawaniu miażdżycy). Woda ametystowa łagodzi swędzenie po ukąszeniach, łagodzi różne stany zapalne skóry.

Niektórzy uważają, że ametyst uchroni dom i jego mieszkańców przed złodziejami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl