Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jadeit - właściwości

Jadeit noszony był przez hiszpańskich konkwistadorów jako amulet, który miał ich chronić przed chorobami nerek. Dziś ten zaliczany do rzadkich minerał, stosowany jest przede wszystkim do wyrobu biżuterii. Skąd pochodzi, jakie są jego właściwości i jak się do wykorzystuje?

Jadeit – czym jest i jakie ma właściwości?

Jadeit to jeden z minerałów rzadkich z gromady krzemianów łańcuchowych, należący do piroksenów. Jego tajemniczo brzmiąca nazwa bierze swój początek od czasów wielkich zamorskich podbojów. Stosowano go wtedy jako amulet zapobiegający dolegliwościom nerek – miał go przy sobie każdy wyruszający w kierunku dalekich lądów konkwistador, zwłaszcza jeśli pochodził z Hiszpanii. Polski termin jadeit wywodzi się bezpośrednio od hiszpańskiego piedra de ijada, czyli kamień lędźwiowy.

Jadeit właściwości: może mieć różną barwę - od białej, przez żółtą lub zieloną, po fioletową. Jego twardość w skali Mohsa oceniana jest na 6,5-7. Ten minerał bardzo rzadko występuje w postaci dobrze wykształconych kryształów, jest raczej zbitą, włóknistą masą. Tworzy ziarniste skupienia lub włókniste agregaty.

Najbardziej znane są dwie odmiany:

– Chloromelanit – o barwie ciemnozielonej lub czarnej, zawierający duże ilości żelaza; występuje głównie we Francji, Szwajcarii i w Meksyku.

– Astrydyt – w kolorze ciemnozielonym, z dużym procentem chromu, pochodzi głównie z Nowej Gwinei.

Gdzie występuje jadeit?

Jadeit pojawia się na różnych kontynentach, występuje głównie w łupkach krystalicznych i skałach metamorficznych. Do jego powstania dochodzi najczęściej w niskiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu.

Najczęstsze miejsca występowania jadeitu to:

– Birma – główny dostawca jadeitu na świecie, stolica tak zwanego imperial jade, czyli jadeitu cesarskiego, który od ponad 200 lat wykorzystywany jest w Chinach,

– Chiny – miejsce wydobycia jadeitu zielonego Yunan jade,

– Japonia,

– Włochy,

– USA,

– Nowa Zelandia,

– Nowa Gwinea.

Co ciekawe, jadeit spotykany jest również w Polsce. Głównie u podnóża Góry Ślęży oraz w Górach Kaczawskich.

Jadeit znaczenie i zastosowanie

Jadeit wykorzystywany jest w wielu dziedzinach – to jeden ze szczególnie cenionych minerałów, zarówno ze względu na estetykę, jak i inne właściwości. Jadeit jest ważny dla naukowców, ponieważ ułatwia im ocenę warunków i charakteru przeobrażenia skał. Jest także ważnym i poszukiwanym minerałem kolekcjonerskim.

Najczęściej jednak jadeit znajduje zastosowanie jako ozdoba. Stosowany jest zarówno jako kamień dekoracyjny do różnego rodzaju ozdób do mieszkania, jak i oryginalny element biżuterii. Jadeit jest chętnie wykorzystywany w jubilerstwie, ponieważ prezentuje się niezwykle efektownie i nadaje biżuterii charakteru. Jeśli chodzi o jadeit cena nie jest nadmiernie wysoka, więc drobne ozdoby, takie jak naszyjniki, kolczyki czy bransoletki z jadeitu, nie kosztują fortuny, a prezentują się niezwykle elegancko. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej tworzona z użyciem jadeitu biżuteria jest bardzo różnorodna: każdy kamień jest niepowtarzalny i ma inną barwę oraz delikatny, osobisty rys.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl