Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Turkus - właściwości

Turkus to minerał, którego nazwa pochodzi od nazwy państwa Turcja. Choć kamień turkus wydobywany był początkowo na półwyspie Synaj, to jednak jego szlak handlowy prowadził właśnie przez Turcję. Turkusy były szeroko wykorzystywane, między innymi do zdobienia grobowców faraonów. Jakie właściwości posiada ten minerał i czemu zawdzięcza swoją intrygującą niebieską barwę?

Jak wygląda turkus

Niebieska barwa turkusu to przede wszystkim zasługa miedzi. Turkus jest uwodnionym fosforanem miedzi i glinu. Decydując się na konkretny turkus kamień w formie surowego minerału lub biżuterii należy pamiętać, że nie jest on prawie nigdy jednolity. W ten sposób łatwo jest rozpoznać, czy dany turkus nie jest sztuczny - te zazwyczaj są jednolite i barwione na kolor niebieski. Ciemniejsze plamy na turkusie to zasługa domieszek manganu i żelaza. Turkusy fałszuje się również farbując na niebiesko howlity, które również nie są jednolite. Fałszywe turkusy zazwyczaj znacząco różnią się ceną od podróbek, dlatego warto kupować biżuterię i minerały jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Biżuteria z turkusu

Turkus bardzo często jest stosowany do wyrobu biżuterii. Jego niebieski odcień przyciąga wzrok, a niejednolita barwa sprawia, że każda sztuka jest unikalna. Turkusy można znaleźć w kolczykach, bransoletkach oraz w formie wisiorów. Decydując się na zakup takiej biżuterii należy jednak pamiętać, że ten kamień może zmieniać kolor od wpływem wysokiej temperatury. Dlatego też należy unikać przechowywania jej w taki sposób, by padało na nią światło słoneczne. Turkusowi nie służy również kontakt z wodą i detergentami. Warto również pamiętać, że turkusy mogą mieć różną porowatość w zależności od miejsca wydobycia. W przypadku turkusów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych porowatość jest większa i takie kamienie należy lepiej chronić przed szkodliwymi czynnikami ze względu na ich łamliwość.

Właściwości turkusu

W przypadku kamienia takiego jak turkus właściwości to przede wszystkim poprawa koncentracji. Noszenie tego kamienia ma wspomagać jasność umysłu, która jest niezbędna między innymi kierowcom. Może przydać się również artystom, ponieważ wspomaga kreatywność. Turkus wpływa korzystnie na nastrój, dlatego warto nosić go w przypadku gorszych chwil. Wręczenie biżuterii z turkusami osobie ukochanej ma oznaczać szczere uczucie i oddanie.

Oddziaływanie turkusu na fizyczne zdrowie człowieka to poprawa regeneracji organizmu. Powinny go nosić także osoby, które mają problem z prawidłowym działaniem błędnika odpowiadającego między innymi za utrzymanie równowagi. Turkus może wpływać również pozytywnie na dolne drogi oddechowe oraz serce, dlatego często jest stosowany w litoterapii, czyli leczeniu minerałami.

Ze względu na swoje właściwości turkus jest przypisany zodiakalnym Bykom, które często prowadzą aktywny tryb życia. Nosić go mogą również Strzelce i Wagi. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy turkus ma służyć jako element litoterapii, rozróżnienie na znaki zodiaku nie ma znaczenia - minerał będzie działał tak samo dobrze na zdrowie wszystkich osób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl