Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak powstają perły?

Biżuteria perłowa wciąż jest modna i mimo tego, że co jakiś czas pojawiają się ozdoby, które zyskują dużą popularność, gdy ogień zainteresowania zgaśnie, większość wciąż skłania się do klasycznej biżuterii. Mało kto zadaje sobie jednak pytanie jak powstają perły i czym są perły, dzięki którym możemy nosić tak piękną biżuterię. No to wyjaśniamy :)

 

Jeśli zapytamy kogokolwiek o to jak powstały perły, na pewno większości osób będzie się wydawać, że wiedzą. I jest to prawda: będzie im się wydawać... Przecież każdy słyszał, że gdy do perłopławu wpada ziarenko piasku, to właśnie wtedy zaczyna powstawać perła. Jest to jednak tylko częściowa prawda. Mało osób wie natomiast, że perły mogą powstawać nie tylko w małżach, ale również w ciałach... ślimaków. I najważniejsze: żadne z nich nie potrzebują do tego mitycznego ziarenka piasku.

Z czego zbudowane są perły?

Wewnętrzna część perłopławu oraz sama perła są zbudowane z masy perłowej. Masa perłowa zbudowana jest natomiast z aragonitu (węglan wapnia) i substancji białkowej o nazwie konchiolina. Wokół jądra, czyli zanieczyszczenia, które dostało się do perłopławu, koncentrycznie układają się mikrokryształy spajane przez białko. To właśnie one dodają perłom pięknego blask

Skład chemiczny perły:

  • wapń
  • węglan
  • substancja organiczna
  • woda.

W „Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali” (RAL 560 A5 z 1963 r. i RAL 560 A5E z 1970 r.) umieszczona została definicja perły, która jest uznawana na całym świcie:

„Perły – produkty naturalne pochodzenia organicznego, powstałe w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków”.


Gdzie powstają perły?

Nie ma jednego miejsca, w którym powstają perły. Wyróżniamy kilka rodzajów pereł w zależności od tego, gdzie się znajdują:
perły skorupowe, półperły - są przyrośnięte do skorupy,
perły płaszczowe - w tkance łącznej płaszcza.

Za najbardziej wartościowe perły uznaje się te, które nie dotykają skorupy. Najbardziej błyszczące znajdują się natomiast w pobliżu serca małża, w jego gruczołach rozrodczych, wątrobie lub blisko zamka.

Jak powstaje perła?

Jak pisaliśmy na początku - najczęściej do powstania perły wcale nie jest potrzebne ziarnko piasku - choć trzeba przeznać, że i tak się zdarza. Częściej podrażnienie powierzchni płaszcza małża przez ciało obce ma miejsce w efekcie dostania się tam jaj lub larw pasożytów. Intruz zostaje otoczony tkanką wapienną, która oddziela go od reszty organizmu. Tak właśnie powstaje perła.

Skąd wzięła się nazwa perły?

Tego do końca nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że słowo perła brzmi podobnie w praktycznie każdym języku. Najprawdopodobniej wywodzi się więc od łacińskiej sphaeruli, czyli określenia okrągłego kształtu. Łacińska nazwa małża, który najczęściej produkuje perły to natomiast "perna".
Niezależnie od tego skąd pochodzi nazwa, biżuteria z pereł cieszy się niesłabnącym powodzeniem praktycznie na całym świecie. Perłowe naszyjniki, bransoletki z pereł, kolczyki i komplety, a także broszki i wisiorki - z pereł robi się praktycznie wszystkie rodzaje biżuterii, a także wszywa w ubrania. Nie tylko zakładane na ślub.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl