Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Perły to nie tylko naszyjniki i biżuteria. Gdzie jeszcze używa się pereł?

Naturalne perły najczęściej kojarzą się nam z gustownymi naszyjnikami, bransoletkami czy kolczykami. Coraz częściej są one jednak używane nie tylko do produkcji biżuterii. Znajdziemy je też w przemyśle produkcyjnym, a nawet w kosmetykach.

Szacuje się, że 70% całej światowej produkcji pereł jest wykorzystywana do robienia naszyjników z pereł. Reszta to bransoletki, pierścionki czy kolczyki z pereł naturalnych. Stosuje się je też do wyrobu autorskiej biżuterii, łącząc perły ze złotem, innymi metalami czy kamieniami szlachetnymi oraz ozdobnymi.

Większość pereł można użyć do produkcji biżuterii

Dzieje się tak dlatego, że do produkcji biżuterii można wykorzystać także nieregularne perły. Podobnie jest z bursztynami, które nie muszą być przecież idealne, by zrobić z nich prawdziwe dzieło sztuki. Nikt nie będzie się przecież zastanawiał co jest po drugiej stronie perły zastosowanej np. w pierścionku. Perły do kolczyków na sztyfcie też dobiera się tak, by nawierty zrobić na tej "brzydszej" czy po prostu mniej regularnej części.

W zależności od stopnia nieregularności, dobierana jest też średnica przewiertu. Podczas gdy podręcznikowo powinna ona wynosić 0,3 mm, to w rzeczywistości jest to w okolicach 0,5-1 mm. Na marginesie można dodać jako ciekawostkę, że nie poleca się przewiercania niebieskich pereł, które na skutek takiej obróbki mogą z czasem nieznacznie... zmienić odcień.

Jak jeszcze minimalizuje się straty pereł pochodzących z hodowli? Nawet jeśli są one plamiste, można - za pomocą specjalistycznych narzędzi - zdjąć ich wierzchnie warstwy. Perła tworzy się bowiem "na cebulkę" i po takim zabiegu będzie oczywiście mniejsza, ale z pewnością ładniejsza. Warto mieć przy tym na uwadze, że nie straci na wartości, bo wprawdzie zmniejszy ją spadek masy i średnicy, ale cenę z nawiązką powiększy lepszy wygląd.

W ostateczności można pociąć perły i sprzedać lepsze połówki do produkcji pierścionków i kolczyków. Jak widać - praktycznie nie są one marnowane.

Perły w kosmetykach

Coraz częściej zakupami pereł i ich pochodnych zainteresowani są jednak nie tylko jubilerzy, ale również producenci kosmetyków. Działanie masy perłowej i samych pereł naturalnych na skórę doceniane było już w starożytności.

Dzięki masie perłowej skóra jest bowiem poddawana procesom, które bezpośrednio odpowiadają za jej rozjaśnienie, a pośrednio także za odpowiednie nawilżenie. To wszystko dzięki glikoproteinom z aminokwasów, które znajdują się w muszli i odpowiadają za regeneracje i odnowę komórek. To właśnie dlatego kremy wzbogacone masą perłową mają zbawienny wpływ na skórę - wygładzają ją i sprawiają, że jest bardziej elastyczna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl