Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dbać o perły?

Jeśli chcesz cieszyć się swoją biżuterią przez długie lata, warto należycie o nią dbać. Trzeba bowiem pamiętać, że perły - w przeciwieństwie do np. złota - nie przetrwają przez wieki, jeśli nie poświęcimy im trochę czasu. Na szczęście wystarczy niewiele, by przez długie lata pozostały piękne. Sprawdź jak dbać o perły oraz wydobyć z nich naturalny blask.

W porównaniu do wspomnianego już złota, naturalne perły są materiałem dość miękkim. Każdy doświadczony jubiler wie więc, że trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na połysk naturalnych pereł. Najgorsze co może się zdarzyć, to matowienie naszyjnika z pereł, kolczyków czy bransoletki z naturalnych pereł. A jest to możliwe, bo taki efekt powstaje w wyniku kontaktu pereł z niektórymi substancjami chemicznymi.

Jak zakładać biżuterię z pereł

Kontakt z substancjami chemicznymi brzmi groźnie, ale tylko pozornie i nie trzeba go demonizować. Jeśli używamy kremów, pudrów czy innych specyfików do makijażu, wcale nie musimy z nich rezygnować, by nosić perły, bo byłoby to przecież absurdalne. Warto jednak pamiętać, żeby biżuterię zakładać na koniec. Idealnie byłoby wyrobić sobie nawyk zakładania biżuterii po makijażu i używaniu perfum. 30 minut do doskonały odstęp czasowy, a wszyscy wiemy, że na przygotowanie się do wyjścia np. na imprezę, często potrzeba znacznie więcej czasu :)

Pielęgnacja pereł na co dzień

Na perły w dłuższym okresie wpływ mają nie tylko substancje zawarte w perfumach czy przyborach do makijażu, ale też naturalny odczyn naszej skóry. Stąd zaleca się stosowanie przecierania ich miękką ściereczką po każdorazowym zdjęciu z szyi, nadgarstka czy uszu. W zupełności wystarczy to, by przedłużyć okres ich trwałości o wiele lat. Dobrym pomysłem jest oddzielenie pereł od pozostałej biżuterii.


Trzeba bowiem pamiętać, że perła jest substancją organiczną i jak wszystkie organizmy - nie jest niezniszczalna. Wpływ na nie ma m.in. wilgoć, więc nie poleca się przechowywania ich w pomieszczeniach, w których wilgoć - choćby okresowo - jest znaczna. Nie warto więc trzymać pereł w łazience, co może niektórym wydawać się wygodne.

Jak starzeją się perły

Jeśli będziemy obchodzić się z perłami w sposób, jaki właśnie opisaliśmy, nie doczekamy się ich starzenia. Choć w sumie... każdemu warto tego życzyć, bo szacuje się, że perły ulegają zniszczeniu po okresie ok. 100-150 lat. Jeśli się o nie dba, przetrwają w dobrym stanie jeszcze dłużej.

Starzenie się pereł dzielimy na następujące etapy:

  • postępujące matowienie,
  • pojawienie się spękań i naturalnych rozwarstwień,
  • łuszczenie się pereł,
  • ostateczny rozpad.

Z biegiem lat (pamiętajmy, że mówimy o co najmniej kilkudziesięciu latach, a nie o kilku) na biżuterii z pereł, która jest często noszona, pojawić się mogą deformacje. To efekt rozkładu konchioliny, który wpływa na utratę blasku. Jeśli jednak nie planujemy życia przez 150 lat, a o perły dbamy jak należy, nie musimy się tym zbytnio przejmować. Perły znajdowano bowiem nawet w najstarszych grobowcach, ale zmieniały się w brunatną kupkę proszku, gdy tylko ktoś delikatnie je dotknął.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl