Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Tego na pewno nie wiecie, czyli nieznane ciekawostki o perłach

Prawdziwe perły to nie tylko piękno, ale też nutka tajemniczości. Biżuteria z naturalnych pereł jest otoczona legendami, które znamy od wieków. Ciekawostki o perłach to jednak nie tylko legendy, a historie, które - choć trudno w nie uwierzyć - są prawdziwe. Wiele z nich ma do dziś praktyczne zastosowanie.

Od wieków perły otacza mgiełka tajemnicy. W starożytności wierzono nawet, że mają one pozaziemskie pochodzenie. Przypisywano im boskie siły. Głównie dlatego, że początkowo nie wszyscy zdawali sobie sprawę, skąd się one biorą. Blask i piękno naturalnych pereł przywodziły na myśl gwiazdy, więc po prostu wiele osób myślało, że spadają z nieba, albo wręcz gwiazdy są perłami na nieboskłonie.

Oczywiście osobom lepiej wykształconym było to na rękę i nie chcieli wyprowadzać z błędu wieśniaków, dzięki czemu nadal mogli grać rolę magów i mędrców... Przez lata perły były więc używane w rytuałach, a po sproszkowaniu używano ich nawet jako mikstury służące do wyrobu lekarstw.

W niektórych kręgach perły były uznanym afrodyzjakiem, w innych polecano je jako lekarstwo na wszystkie przypadłości związane z organami rozrodczymi - zarówno żeńskimi, jak i męskimi. Panowało też przekonanie, że dają szczęście w związku, a kobieta posiadająca perły na pewno będzie dobrą matką dla swojego potomstwa.

Perły jako pieniądze

Oprócz właściwości magicznych, perły miały też zastosowanie jak najbardziej praktyczne. Swego czasu pełniły nawet rolę środka płatniczego, który wyceniany był wyżej niż złoto. W szczycie popularności to właśnie perły były droższe niż drogocenny kruszec, kojarzący się na całym świecie z bogactwem. Nic dziwnego, że inkrustowano nimi najpiękniejszą biżuterię, insygnia władzy, ekskluzywne prezenty i rękodzieło, a także obdarowywano nimi królowe i damy dworu.

Perły w Egipcie

Biżuteria z pereł była popularna już kilkanaście wieków przed naszą erą. Najstarszy naszyjnik z pereł do dziś można zobaczyć w egipskim muzeum. Ma on - bagatela - ok. 4,5-5 tys. lat i oczywiście należał do damy jednego z władców historycznej krainy. Słynna Kleopatra chętnie zakładała naszyjniki z naturalnych pereł, ale możemy o nich przeczytać także w Biblii czy dziełach Homera. Perły są obecne w starożytnych tekstach w Indiach, ale także Chinach oraz wielu krajach śródziemnomorskich. Swoje wybranki obdarowywali nimi m.in. Neron i Pompejusz.

Perły jako symbol bogactwa

Choć od wielu lat do wymiany handlowej nie używamy ani złota, ani pereł, do dziś są one symbolem bogactwa. Dość powiedzieć, że to właśnie dzięki nim powstawały światowe fortuny. Choćby słynna rodzina Cartierów, od której nazwiska wzięła się znana na całym świecie dynastia jubilerska oraz marka ekskluzywnych zegarków, właśnie na handlu perłami zbiła pierwsze miliony. To dzięki nim udało się stworzyć znaną i cenioną firmę o solidnych podstawach, która do dziś opiera się wszelkim kryzysom.

Nic dziwnego, że perły są symboliczne do dziś. W wielu krajach - także europejskich - panna młoda musi mieć naszyjnik z pereł podczas ślubu, bo w przeciwnym razie małżeństwo zagrożone jest niedostatkiem i problemami natury ekonomicznej. Bez pereł ślub jest tam wręcz niemożliwy i nikt nie wyobraża sobie, by panna młoda poszła do ołtarza bez takiej biżuterii.

Od nazwy pereł pochodzi też nawet nazwa epoki - barok. Nieregularne perły nazywane są bowiem "barocco" i to właśnie od tego słowa wzięła się nazwa okresu z XVII wieku, który cechował się przepychem. Jego symbolem "od zawsze" były bowiem naturalne perły.

Jak sprawdzić naturalne perły?

Mało kto wie natomiast, że naturalne perły bardzo łatwo rozpoznać i odróżnić od falsyfikatu. Oczywiście doświadczony jubiler dokona tego praktycznie na pierwszy rzut oka, ale nie trzeba być fachowcem, by to stwierdzić, zwłaszcza jeśli perła jest okrągła.
Wystarczy zrzucić ją z wysokości ok. 70 cm na szklaną płytkę (np. szybę, szklany stolik czy choćby gablotkę w sklepie). Prawdziwa perła powinna odbić się na ok. połowę dystansu, a może nawet wyżej, niczym piłeczka tenisowa. Wykonana ze szkła lub innego materiału podróbka nie będzie mieć takich właściwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl