Sonda
Co zmienił byś w naszym sklepie ?
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Najsłynniejsze perły naturalne na świecie

Są perły, albo i całe naszyjniki, które mają ciekawą, a czasem wręcz niesłychaną historię. Cechuje je nie tylko piękno i dostojeństwo przypadające najpiękniejszej biżuterii, ale też mgiełka tajemnicy, która sprawia, że oszałamiają nie tylko swoim wyglądem.


Najbardziej znane perły na świecie:

Perła Big Pink
Jest oficjalnie wpisana do księgi rekordów Guiness’a. To największa w historii wyłowiona naturalna perła abalone. Zachwyca także ceną. Ma 470 karatów i już w 1991 roku została wyceniona na 4,7 mln dolarów. Co ciekawe, do dziś nie została sprzedana. Od początku ma ją jej znalazca - Wesley Rankin, który wyłowił ją 1990 roku w czasie nurkowania w w California’s Salt Point State Park w Petaluma w Kalifornii w USA.


Perła Hope
To także jedna z największych pereł na świecie. Ma owalny kształt, aż 5 cm długości i waży 90,8 gramów (454 karaty). Obecnie można oglądać ją w muzeum w Londynie, a nazwa wzięła się od jednego z pierwszych właścicieli perły.

Perła Palatynacka
Nie wszystkie znane perły muszą być wielkie. Perła Palatynacka nie jest pod tym względem wyjątkowa, ale ma za to niespotykany wygląd. Wszystkiemu winna... biologia. Perła ta jest bowiem dwukolorowa, co w naturze praktycznie się nie zdarza. Z jednej strony ma kolor biały z typowym perłowym overtonem, a z drugiej... czarna. Jubilerzy wykorzystali ten niespodziewany wybryk natury, oprawiając ją dwoma złotymi wężami, bogato wysadzanymi sporymi diamentami. Ich pracę można podziwiać w muzeum w Monachium.


Perła Lao-tze (Lazzi, Lao-cy)
Uważana jest - jak dotąd - za najdroższą perłę na świecie. Choć od jej ostatniej sprzedaży minęło już ponad 20 lat, rekord wciąż nie został pobity. W 1999 roku nabywca zapłacił za nią aż 40 mln dolarów. Warto przy tym dodać, że perła ta waży aż… 6,4 kg! Natrafiono na nią w 1934 roku, gdy u wybrzeży wyspy Palawan, wyłowił ją filipiński poławiacz pereł. Jako przykładny muzułmanin nazwał ją perłą Allacha, a dopiero potem zmieniono jej nazwę na perłę Lao-tze (Lao-cy, Laozi). Szybko stała się synonimem bezcenności, gdy naczelnik wyspy Palawan podarował ją Willburowi Cobbowi, który uratował życie jego synowi. Cobb sprzedał perłę w 1980 roku za 200 tys. dolarów. Kupcem był jubiler z Beverly Hills, który po 20 latach odsprzedał ją za 40 mln dolarów.


Klejnot Canninga
Przepiękna rzeźba w perle znana m.in. z tego, że wcale nie jest wielka. Klejnot Canninga został zrobiony ok. 1580 r. przez Canninga, który miał podarować go cesarzowi Mongołów. Niepozorny, mierzący zaledwie 1,5 cm Klejnot Canninga przedstawia Trytona z torsem wykonanym z wielkiej perły o nieregularnym kształcie, głową ze złota, twarzą i ramionami pokrytymi białą emalią oraz zakrzywionym ogonem, zdobionym różnokolorową emalią, wysadzaną rubinami i diamentami. Tryton ma tarczę w lewej ręce, która jest wysadzana szlachetnymi kamieniami. W prawej ręce ma natomiast zakrzywioną szablę. Całość okraszona jest perłami i rubinami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl